English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll

Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı Bugün Yapılan Ödül Töreniyle Son Buldu

odul KUCUKDünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı'nda ödüller bugün son turun ardından düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tören Ulu Önder Atatürk anısına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile FIDE Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve FIDE Asbaşkanı Ali Nihat Yazıcı dünyanın dört bir yanından genç yeteneklerin bir araya geldiği böyle sıra dışı bir turnuva düzenlemekten gurur duyduklarını belirtti. Katılan bütün takımları tebrik eden Yazıcı, genç oyuncuların ileride ülkelerinin ulusal takımlarında yerlerini alacağını umduğunu ifade ederek konuşması bitirdi.

Devamı...

Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı’nda Şampiyon Rusya!

IMG_2610Çok zorlu geçen uzun bir maratonun sonunda 2012 Dünya 16 Yaş Olimpiyatı şampiyonu Rusya oldu. Rakiplerinin kök söktüren performanslarına ve hatta İran’ın son tura yarım puan önde girmesine rağmen genç Rus takımı son tur gerekeni yaptı ve Ermenistan maçında 3,5 puanı cebine koyarak ipi İran’ın yarım puan önünde göğüslemeyi başardı. Uluslar arası şampiyonalarda kürsünün gediklisi Rusya’yı, genç ve yetenekli sporcuları ile antrenörleri başta olmak üzere tebrik ediyoruz!

Devamı...

Dokuzuncu Tur: İran Burun Farkıyla Önde!

IMG_2256_2Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı’nda son tura girilirken İran ve Rusya bir kez daha yer değiştirdi. Rakibi Litvanya’yı FM Lorparizangeneh’in galibiyetiyle 2,5-1,5’la geçen İran bu sonuçla Gürcistan’a 2 puan bırakan Rusya’yı bir kez daha geride bırakmayı başardı. Bakalım son turlardaki bu daimi değiş-tokuş serüveni onuncu ve son tura da taşınacak mı? Öte yandan Hindistan Azerbaycan’ı 2,5-1,5 yenerek bronz madalya iddiasını güçlendirdi ve üçüncülük için rakiplerinin önünde son tura avantajlı bir şekilde girdi.
Zorlu mücadelelere sahne olan dokuzuncu turda birçok maçta yakın skorlar elde edildi. Kazakistan-Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan-Slovakya A maçları berabere biterken Slovakya B-Türkiye Turkuaz, Türkiye Beyaz-İngiltere ve Moldava-Singapur gibi maçlar 2,5-1,5’luk skorlarla sonuçlandı.

Devamı...

Ninth Round: Before the grand finale!

IMG_2256_2It seems as if Russia didn’t want to destroy the order and handed the first place to Iran again by drawing Georgia on all four boards whereas Iran gained a 2,5-1,5 victory against Lithuania thanks to the win of FM Lorparizangeneh. India also beat Azerbaijan with the same score to preserve an advantage in the medal race going into the final round.
In a very tough round the scores were close. The matches Kazakhstan-Czech Republic and Serbia-Slovakia-A were tied and there were a bunch of 2,5-1,5 scores as one goes down in the list such as Slovakia-B beating Turkey-Turkuaz, Turkey-White against England and Moldova versus Singapore.

Devamı...

Sekizinci Tur: Rusya ve İran'ın tahterevalli oyunu!

8Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı'nda son iki tura girilirken heyecan giderek artıyor. Rusya ve İran arasındaki tahterevalli şeklindeki mücadele sekizinci turda da devam etti ve İran güçlü rakibi Azerbaycan'a 1,5 puan bırakınca fırsattan istifade Avustralya-A karşısında 3 puan alan Rusya puanları İran'la eşitledi ve averajla birinci sıraya yeniden yerleşti. Bakalım dokuzuncu tur liderlik mücadelesini nasıl etkileyecek?

Devamı...

Yedinci Tur: Azerbaycan Rusya’yı Durdurmayı Başardı!

IMG_1953Oynadığı altı maçtan altı takım galibiyetiyle ayrılan Rusya’yı yedinci turda tatsız bir sürpriz bekliyordu. Rakibinin kuvvetine aldırmayan Azeri oyuncular Rusya’yı birinci masada aldıkları yenilgiye rağmen durdurmayı başarırken Sırbistan’ı 3,5-0,5 yenen İran’a da yol vermiş oldu. Böylece sekizinci tur öncesi İran 20,5 puanla zirvede yer alırken Rusya 20 puanla ikinci sırada kaldı. İki takımın son turlarda diğer takımlarla yapacakları maçlar liderlik mücadelesinde belirleyici olacak.

Birinci masada Akhmetov’un Narayanan karşısında elde ettiği güzel galibiyete karşın Kazakistan Hindistan’a teslim oldu ve bu sonuçla Hindistan üçüncülük yarışı içerisinde kalmayı başardı ve en güçlü aday Azerbaycan’ın bir puan gerisinde, Gürcistan’ı 3-1 yenen Litvanya ile beraber yerini aldı. Litvanya’da  Laurusas’ın Beradze’yi yenerkenki performansı dikkate değerdi. Ufak bir kombinezon sonucu fil ve iki geçer piyonun kale ve attan daha kuvvetli olacağı bir pozisyonun oluştuğu oyunda son konum Laurusas’ın Beradze’nin karşı oyununu da hesaplamış olduğunu kanıtlıyordu. Peru Avustralya karşısındaki son iki masada kızlarının galibiyetleriyle beraberliğe tutunurken, WFM Paredes ve WFM Felix Vega takımları açısından ne kadar önemli olduklarını kanıtladı.

Devamı...
Turkish Chess Federation © 2012