English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı’nda Şampiyon Rusya!
IMG_2610Çok zorlu geçen uzun bir maratonun sonunda 2012 Dünya 16 Yaş Olimpiyatı şampiyonu Rusya oldu. Rakiplerinin kök söktüren performanslarına ve hatta İran’ın son tura yarım puan önde girmesine rağmen genç Rus takımı son tur gerekeni yaptı ve Ermenistan maçında 3,5 puanı cebine koyarak ipi İran’ın yarım puan önünde göğüslemeyi başardı. Uluslar arası şampiyonalarda kürsünün gediklisi Rusya’yı, genç ve yetenekli sporcuları ile antrenörleri başta olmak üzere tebrik ediyoruz!

İkinci seri başı İran’ın ortaya koyduğu performans ve birincilik için gösterdiği çaba son derece etkileyiciydi ama son tur Polonya’ya verilen 1,5 puan sonucunda şampiyonluk Rusya’ya gidince İranlı genç satranççılar gümüş madalyaya hak kazandılar. Üçüncü seri başı Hindistan’ın ise Avustralya-A takımı karşısında aldığı 2,5-1,5’luk galibiyet zaten ağır favori olarak girdikleri turun sonunda bronz madalya için yeterli oldu. Her iki takım da gösterdikleri çaba için en büyük övgüleri hak ediyor.

Turnuvayı Gürcistan Çek Cumhuriyeti karşısında aldığı 2,5-1,5’luk galibiyetle dördüncü sırada bitirirken Azerbaycan da aynı skorla Litvanya’yı geçerek beşinci sırayı elde etti ve ödül töreninde sürpriz ödüller almaya hak kazandılar. Ayrıca masalarında başarılı sporculara da madalyaları ödül töreninde verilecek.

Ev sahibi Türkiye açısından genç oyuncuların tecrübe kazanması ve kuvvetli oyuncularla oynayarak kendilerini geliştirmeleri birincil amaçtı ancak turnuva sonunda sevindirici bir sonuç 2. masada bronz madalya alan Şiar Yaran’dan geldi. Genç sporcumuz başta olmak üzere tüm sporcularımızı kutluyor ve bundan sonraki yarışmalarda başarılar diliyoruz.

Son olarak bütün oyuncuların sportmence ve dostça bir mücadele gösterdiği Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı’na katılan bütün ülkelere teşekkür ediyor, genç sporculara başarılar dileyerek 2014’te Ankara’da düzenlenecek olan sonraki olimpiyatta daha da büyük bir katılımla tekrar görüşmeyi umuyoruz.

Turnuvada ödül töreni saat 17.00’da yapılacak.

 
Turkish Chess Federation © 2012