English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Beşinci Tur: Rusya Liderliği Bırakmıyor!
IMG_1482Bu sabah oynanan beşinci turun hiç kuşkusuz en önemli eşleşmesi Rusya-İran’dı. FM Chigaev’in ikinci masadaki güzel galibiyeti Rusya’yı İran karşısında öne geçiren etmen oldu. Rakibinin açılışta kaybettiği tempoları iyi değerlendiren Chigaev, partiyi güzel bir vezir fedasıyla kazanç oyunsonuna götürdü. Üçüncülüğü paylaşan takımlar arasındaki maçta ise Hindistan rakibi Litvanya’yı 3-1’le geçerek 6. Tur öncesi ikinci sıraya yerleşti.

Kalan maçlara bakacak olursak, Ermenistan-Sırbistan maçı dört galibiyete sahne oldu ancak taraflar reyting avantajlarının bulunduğu masalarda kazanarak ikişer puanı paylaştılar. Kazakistan, kağıt üstünde hafif üstün gözüken Gürcistan karşısında elde ettiği 2,5-1,5’luk galibiyet de günün dikkat çeken bir başka sonucuydu.
Üst masalarda mücadele eden Türk takımları için 5.tur iyi geçti. Türkiye-İstanbul güçlü rakibi Polonya’yı 2,5-1,5 yenerken Türkiye-Turkuaz da Avustralya-A’yı durdurmayı başardı: 2-2. Ayrıca Türkiye-Kırmızı takımı da Slovakya’yı 3,5-0,5 gibi farklı bir skorla yenerek ev sahibi ülke adına sevindirici bir başka performansa imza attı.
IMG_1499Daha alt masalarda ise Türkmenistan’ın üst üste elde ettiği ikinci 4-0’lık skor etkileyiciydi. Bu seriyle Türkmenistan sonraki rakiplerine gözdağı vermiş oldu, bakalım bu turda da Türkmenistan serisini sürdürmeyi başarabilecek mi?
Altıncı tur yine bugün saat 16.30’da başlayacak.
 
Turkish Chess Federation © 2012