English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Üçüncu Tur: Mücadele Kızışıyor!
IMG_132816 Yaş altı Olimpiyatı’nda ikinci günün akşamı birbirinden zorlu eşleşmelerle çok çekişmeli geçen bir üçüncü tura sahne oldu. Liderlerin maçında Hindistan rakibi Polonya’yı 2,5-1,5 ile geçerken üçüncü masada  FM Gagare’nin İngiliz Açılışı ile başlayan oyunda kazandığı parti bu açılış sonucu oluşan tipik oyunortası konumlarındaki fikirleri sergilemesi bakımından öğreticiydi.

Günün en zorlu maçında ise bir ara Sırbistan ilk seri başı Rusya’ya büyük bir hayal kırıklığı yaşatacak gibi göründüyse de iki oyunsonunda kazanılan iki puanla maç Rusya’nın oldu: 2,5-1,5. Iran 1. masada FM Javanbakht’ın güzel ve hızlı galibiyetinin de katkısıyla Avustralya-A’yı 3-1 ile geçmeyi başarırken lider Hindistan ile puan farkını da yarıma indirmiş oldu.  Kazakistan-Ermenistan ve Türkiye Kırmızı-Azerbaycan maçlarında taraflar ikişer puanı paylaştılar. Üçüncü turdan avantajlı bir şekilde ayrılmayı başaranlar arasında ise Yunanistan’ı 3-1 ile geçen Litvanya ve İskoçya’yı 3,5-0,5 yenen Türkiye Turkuaz takımları yer alıyordu; her iki takım da dördüncü tur öncesi sıralamada 5-6.lığı paylaşıyor.
 
IMG_1325
Alt masalara bakacak olursak 4-0’lık skorlarıyla Gürcistan-Türkmenistan ve Kırgızistan-Avustralya C maçları dikkati çekiyor. Böylece Gürcistan ve Kırgızistan sıralamada hızlı bir şekilde yükselirken önümüzdeki turlarda daha üst masalarda oynama şansını da elde ettiler. Ev sahibi Türkiye’nin kız takımları da günün dikkat çekici başka bir unsuruydu. Türkiye-Kırmızı ve Türkiye-Beyaz kız takımları rakipleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya karşısında güzel bir mücadele ortaya koydular ve sırasıyla 2,5-1,5 ve 2-2’lik skorlara imza atarak günü tamamladılar. Kızlara önümüzdeki turlarda da başarılar diliyoruz.
Turnuvada dördüncü tur bugün saat 16.30’da oynanacak.
 
Turkish Chess Federation © 2012