English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Altıncı Tur: Favoriler Güçlerini Hissettirirken
IMG_1651Masa puanı sisteminde asansör şeklinde iniş çıkışların yaşandığı heyecanlı turnuvada ilerleyen turlarla beraber favoriler ön sırada yerlerini koruyorlar. Daha dört turun oynanacağı göz önüne alınırsa henüz hiçbir şey kesin değil ama her geçen turla beraber öne çıkan bir soru varsa o da Rusya’yı kimin durduracağı.
Altıncı tur, Rusya’nın zirvedeki yerini güçlü rakibi Hindistan karşısında aldığı 3,5-0,5’lık skorla perçinlediği bir tur oldu. İran ise ikinci masada Ermenistan’la olan mücadelesinden 4-0 gibi bir skorla ayrılırken Rusya’nın bir puan arkasında ikinci sıraya yerleşmesini bildi. Altıncı turdan avantajlı bir şekilde ayrılan bir diğer takım Azerbaycan’dı. Rakibi Türkiye-İstanbul’u 4-0 yenen Azerbaycan, Litvanya ve Sırbistan’ın berabere kalmasının da sayesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Ege Denizi’nin iki yakası için de talihsiz geçen turda Türkiye Kırmızı Kazakistan’a ve Yunanistan da Gürcistan’a 2,5-1,5 kaybettiler. Kazak oyuncu Serikbay’ın Atilla Köksal Yüksel karşısındaki kazancı ise görülmeye değerdi. Özellikle güzel bir finali hazırlayan kurnaz Şh2 hamlesi dikkat çekiciydi.
Günün diğer ilginç sonuçları arasında son iki turun flaş takımı Türkmenistan’ın Avustralya-A’ya 3,5-0,5 kaybetmesi ve Peru’nun Singapur’a sağladığı 4-0’lık üstünlük yer alıyordu.  Ayrıca Çek Cumhuriyeti Slovakya-A’ya kaybettiği maçın acısını yine aynı ülkenin B takımından çıkartarak bu sefer komşusuna acımadı: 4-0.

İstanbul’un güzelliklerini görecekleri boş günün ardından genç oyuncular turnuvaya yarın saat 10.00’da devam edecek. Dinlenmiş ve rahatlamış gelecek oyuncuların daha da güzel maçlar çıkaracağını umuyor ve oyunculara boş günde iyi eğlenceler diliyoruz.
 
Turkish Chess Federation © 2012