English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Dokuzuncu Tur: İran Burun Farkıyla Önde!
IMG_2256_2Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı’nda son tura girilirken İran ve Rusya bir kez daha yer değiştirdi. Rakibi Litvanya’yı FM Lorparizangeneh’in galibiyetiyle 2,5-1,5’la geçen İran bu sonuçla Gürcistan’a 2 puan bırakan Rusya’yı bir kez daha geride bırakmayı başardı. Bakalım son turlardaki bu daimi değiş-tokuş serüveni onuncu ve son tura da taşınacak mı? Öte yandan Hindistan Azerbaycan’ı 2,5-1,5 yenerek bronz madalya iddiasını güçlendirdi ve üçüncülük için rakiplerinin önünde son tura avantajlı bir şekilde girdi.
Zorlu mücadelelere sahne olan dokuzuncu turda birçok maçta yakın skorlar elde edildi. Kazakistan-Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan-Slovakya A maçları berabere biterken Slovakya B-Türkiye Turkuaz, Türkiye Beyaz-İngiltere ve Moldava-Singapur gibi maçlar 2,5-1,5’luk skorlarla sonuçlandı.

Ermenistan-Peru maçı 3,5-0,5 gibi farklı bir skora sahne olurken aynı skorla Avustralya-A Türkiye Kırmızı’yı, Polonya da Güney Afrika-A’yı yenmeyi başardı.Perulu oyuncu Principe’nin hiçbir şeyden şüphelenmeksizin bir anda olduğu mat satrançta her zaman tetikte olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatması bakımından ilgi çekiciydi.
Turnuvada son tur 5 Eylül saat 10.00’da başlayacak. Bu dramatik finalde İran ve Rusya birbirlerini öne geçirmemek adına maksimum masa puanını toplamaya çalışacak; her ne kadar İran bir adım önde gibi görünse de birçok sürprize sahne olan turnuvada hiçbir sonuç şaşırtıcı olmayacaktır. Birincilik mücadelesi için Polonya-İran ve Rusya-Ermenistan maçlarını izlerken üçüncülük mücadelesinin kıyasıya yaşanacağı Avustralya A-Hindistan maçı da gözlerden kaçmamalı. Son turun heyecanını yine canlı yayından takip edebilirsiniz.
 
Turkish Chess Federation © 2012