English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Yedinci Tur: Azerbaycan Rusya’yı Durdurmayı Başardı!
IMG_1953Oynadığı altı maçtan altı takım galibiyetiyle ayrılan Rusya’yı yedinci turda tatsız bir sürpriz bekliyordu. Rakibinin kuvvetine aldırmayan Azeri oyuncular Rusya’yı birinci masada aldıkları yenilgiye rağmen durdurmayı başarırken Sırbistan’ı 3,5-0,5 yenen İran’a da yol vermiş oldu. Böylece sekizinci tur öncesi İran 20,5 puanla zirvede yer alırken Rusya 20 puanla ikinci sırada kaldı. İki takımın son turlarda diğer takımlarla yapacakları maçlar liderlik mücadelesinde belirleyici olacak.

Birinci masada Akhmetov’un Narayanan karşısında elde ettiği güzel galibiyete karşın Kazakistan Hindistan’a teslim oldu ve bu sonuçla Hindistan üçüncülük yarışı içerisinde kalmayı başardı ve en güçlü aday Azerbaycan’ın bir puan gerisinde, Gürcistan’ı 3-1 yenen Litvanya ile beraber yerini aldı. Litvanya’da  Laurusas’ın Beradze’yi yenerkenki performansı dikkate değerdi. Ufak bir kombinezon sonucu fil ve iki geçer piyonun kale ve attan daha kuvvetli olacağı bir pozisyonun oluştuğu oyunda son konum Laurusas’ın Beradze’nin karşı oyununu da hesaplamış olduğunu kanıtlıyordu. Peru Avustralya karşısındaki son iki masada kızlarının galibiyetleriyle beraberliğe tutunurken, WFM Paredes ve WFM Felix Vega takımları açısından ne kadar önemli olduklarını kanıtladı.


IMG_1949_2
Kalan maçlarda da ilginç sonuçlar alındı. Ermenistan Güney Afrika karşısında 4-0’lık bir galibiyetle geri dönerken Türkmenistan da üçüncü defa rakibine puan vermeden turu tamamlıyordu, bu seferki kurbanları Birleşik Arap Emirlikleri’ydi. Slovakya A Türkiye-İstanbul’u; Türkiye-Turkuaz da İngiltere’yi 3,5-0,5’lık farklı skorlarla yenmeyi başardılar. Son masada ise Libya Irak karşısında yarım puan alabildi ve bu sonuçla sıralamanın sonunda yerini aldı; ama genç oyuncular satrancın her şeyden önce keyif alınacak bir oyun olduğunu hatırlamalı ve daha iyi sonuçlar elde etmek için çok çalışmak gerektiğini unutmadan yarışmalarda elde ettikleri kötü sonuçlara üzülmemeli. Libyalı oyunculara kalan turlarda başarılar diliyoruz.
Bakalım son üç tur zirve yarışında neler gösterecek? En az üst katta oynayan ağabeylerininki kadar heyecanlı bir müsabaka ortaya koyan genç satranççıları izlemeye devam edin!
 
Turkish Chess Federation © 2012