English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Sekizinci Tur: Rusya ve İran'ın tahterevalli oyunu!
8Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı'nda son iki tura girilirken heyecan giderek artıyor. Rusya ve İran arasındaki tahterevalli şeklindeki mücadele sekizinci turda da devam etti ve İran güçlü rakibi Azerbaycan'a 1,5 puan bırakınca fırsattan istifade Avustralya-A karşısında 3 puan alan Rusya puanları İran'la eşitledi ve averajla birinci sıraya yeniden yerleşti. Bakalım dokuzuncu tur liderlik mücadelesini nasıl etkileyecek?

Günün önemli bir diğer maçında ise Ermenistan karşısında gülen taraf Hindistan oldu: 3-1. Bu sonuçla üçüncü seri başı olarak başlamış olan Hindistan tekrar başladığı sıraya geri döndü ve bir nevi turnuvada eski düzen de yeniden sağlanmış oldu; buna bir nevi restorasyon süreci de diyebiliriz. Litvanya Peru'yu 2,5-1,5'la geçerken Peru'nun puanları yine son iki masasındaki yetenekli WFM'lerden geldi. Avustralya-B'nin kızları ise Danimarka karşısında o kadar şanslı değildi ve maç 3-1 kaybedilirken kızlar da rakiplerine boyun eğmek durumunda kalıyorlardı.
Listenin aşağılarına doğru bakmayı sürdürürsek hemen hemen eşit güçteki takımların karşılaşmalarında Slovakya A-Kazakistan ve Polonya-Türkiye Kırmızı mücadelelerindeki 2-2lik beraberlikler göze çarpıyor. Türkmenistan'ın ya 4-0 kazanma ya da yenilme şeklindeki geleneği de bu sefer Çek Cumhuriyeti karşısında kendileri için talihsiz bir şekilde ikincisiyle devam etti: 1-3. Gürcistan, Slovakya-B ve Güney Afrika-A rakipleri Türkiye-Turkuaz, Irak ve Kırgızistan'ı 4-0'la geçerken Güney Afrika için güzel bir sonuç da İsveç karşısında alınan 2,5-1,5'luk galibiyetle B takımından geldi. İsveç'in yetenekli dördüncü masası Ina Kraemer'in galibiyeti Güney Afrika-B karşısında maçı kazanmak için takımına yeterli olamadı.
Dokuzuncu tur bugün saat 16.30'da başlayacak ve kuşkusuz bütün gözler ilk iki masada oynanacak İran-Litvanya ve Gürcistan-Rusya maçlarında olacak. Bakalım İran mı Rusya mı sorusu yarın biraz olsun netlik kazanabilecek mi yoksa her şey fotofinişle mi belli olacak, hep beraber göreceğiz ve bütün bunlar olurken üçüncülük için de kıyasıya bir çekişmenin yaşanacağını da unutmamak lazım. Son iki turun heyecanında buluşmak üzere!
 
Turkish Chess Federation © 2012