English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll
Açılış Töreni
IMG_1094Dünya 16 Yaş Olimpiyatı bugün yapılan açılış töreniyle resmen başladı.  Törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız ve FIDE Marşı okundu ve hemen ardından açılış konuşmalarına geçildi.   

İlk olarak söz alan FIDE İcra Direktörü ve Saymanı Nigel Freeman; bütün katılımcılara FIDE adına hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında aynı anda alt alta salonlarda 40. Dünya Satranç Olimpiyatı ve Dünya 16 Yaş altı Satranç Olimpiyatı gibi iki turnuva düzenlemenin büyük bir çaba gerektirdiğine dikkat çekti.  Freeman ayrıca genç oyunculara İstanbul’un güzelliklerini görme ve turnuva sırasında yeni arkadaşlıklar edinme fırsatını kaçırmamalarını öğütlemeyi de unutmadı.

FIDE Genel Sekreteri Ignatius Leong sayın Freeman’ın ardından çıktığı kürsüde genel Olimpiyat ile 16 Yaş altı Olimpiyatı’nın ilk defa bir arada düzenlendiğini ve Türkiye Satranç Federasyonu’nun verilen bu zorlu görevi başarıyla yerine getirdiğini vurguladı; iki turnuvanın bir arada düzenlenmesinin genç sporcular için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında 2000 İstanbul Olimpiyatı zamanıyla bugünü karşılaştıran Leong, Türkiye’nin satrançta kat ettiği ilerlemenin yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi. Ayrıca Dünya Üniversitelerarası Olimpiyatları programına dahil edilen ve Uluslar arası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan satrancın bir spor olduğuna dikkati çeken FIDE Genel Sekreteri bütün sporculara başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sözlerine 31 ülkeden 40 takımı ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek başlayan FIDE Asbaşkanı ve TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı, alt kattaki salonda 16 Yaş altı Olimpiyatı’nda oynayan genç oyuncuların bir gün üst katta, Olimpiyat’ta da oynayacaklarını umduğunu belirtti.  Genç sporcuların dünyanın en iyi satranç oyuncularıyla bir arada olmalarının bir şans olduğunu söyleyen Yazıcı, sözlerini bu organizasyona ve satranca verdiği desteklerden ötürü Bayrampaşa Belediye Başkanı Sayın Atila Aydıner’e teşekkür ederek noktaladı. Son konuşmacı olarak söz alan Bayrampaşa Belediye Başkanı Sn. Aydıner, bütün katılımcılara organizasyona gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti ve böyle bir turnuva organize etmekten ve dünyanın bir çok farklı ülkesinden gelen insanları ağırlamaktan büyük bir onur duyduğunu ifade ederek turnuvayı düzenleyen Türkiye Satranç Federasyonu’nu ve Başkanı Ali Nihat Yazıcı’yı tebrik etti. Ayrıca satrancın bir zeka oyunu olarak stratejik düşünme, kendine güven ve karar alma yeteneği kazandırdığını belirten Aydıner, toplumda önde gelen bir birey olabilmek için gençlerin satranç oynama alışkanlığını devam ettirmelerinin önemli olduğunu söyledi.   

Açılış töreni,  Bayrampaşa Belediye Başkanı Sn. Atila Aydıner’in yaptığı sembolik açılış hamlesiyle son buldu. Bir kez daha bütün katılımcılara hoş geldiniz diyor ve başarılar diliyoruz!
 
Turkish Chess Federation © 2012