English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll

  Save as Excel
WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD - 2012
 
Organizer(s) : FIDE, TURKISH CHESS FEDERATION
Tournament Director : Oguz Taymaz
Chiefarbiter : FA Ulas Demirci
Arbiter : NA Hasan Unlu
Town : ─░stanbul / TURKIYE
Date : 2012/08/29 To 2012/09/05
 
Team composition
 
1 Russia Rtg-Ø:2438
Bo.   Name IRtg FED
1 IM Eliseev Urii 2480 RUS
2 FM Chigaev Maksim 2462 RUS
3 IM Artemiev Vladislav 2476 RUS
4   Sanzhaev Darsen 2335 RUS
    Vavulin Maksim 2292 RUS
         
         
2 Iran Rtg-Ø:2289
Bo.   Name IRtg FED
1 FM Javanbakht Nima 2385 IRI
2 FM Kowsarinia Amir 2319 IRI
3   Bolourchifard Farzad 2229 IRI
4   Mousavi Seyed Khalil 2224 IRI
  FM Lorparizangeneh Shahin 2201 IRI
         
         
3 India Rtg-Ø:2276
Bo.   Name IRtg FED
1   Narayanan Sunilduth Lyna 2328 IND
2 FM Das Sayantan 2305 IND
3 FM Gagare Shardul 2287 IND
4   Chaithanyaa K.G. 2112 IND
    Akash Pc Iyer 2182 IND
         
         
4 Serbia Rtg-Ø:2233
Bo.   Name IRtg FED
1 FM Cabarkapa Novak 2282 SRB
2   Kumic Filip 2230 SRB
3   Radovanovic Nikola 2184 SRB
4   Vucinic Gojko 2237 SRB
  FM Dimic Pavle 2155 SRB
         
         
5 Australia-Team A Rtg-Ø:2227
Bo.   Name IRtg FED
1 FM Cheng Bobby 2358 AUS
2   Tan Justin 2221 AUS
3   Liu Yi 2188 AUS
4   Matheson Laurence 2140 AUS
    Chen Pengyu 2129 AUS
         
         
6 Armenia Rtg-Ø:2218
Bo.   Name IRtg FED
1   Harutyunian Tigran K. 2308 ARM
2   Petrosyan Manuel 2286 ARM
3   Torosyan Norayr 2188 ARM
4   Kanjaryan Vladimir 2091 ARM
         
         
7 Poland Rtg-Ø:2197
Bo.   Name IRtg FED
1   Nasuta Grzegorz 2275 POL
2   Gajek Radoslaw 2200 POL
3   Nowicki Bartosz 2158 POL
4   Cukrowski Filip 2154 POL
         
         
8 Azerbaijan Rtg-Ø:2193
Bo.   Name IRtg FED
1 FM Izzat Kanan 2326 AZE
2   Nuri Murad 2097 AZE
3   Sadikhov Ulvi 2171 AZE
4   Pirverdiyev Agil 2179 AZE
    Bayramov Elvin 1986 AZE
         
         
9 Lithuania Rtg-Ø:2167
Bo.   Name IRtg FED
1   Laurusas Tomas 2402 LTU
2   Stremavicius Titas 2195 LTU
3   Vanagas Tadas 2067 LTU
4   Svitojus Zygimantas 2002 LTU
    Brazdzionis Andrius 1919 LTU
         
         
10 Slovakia-Team A Rtg-Ø:2162
Bo.   Name IRtg FED
1   Repka Christopher 2218 SVK
2   Dolnak Michal 2141 SVK
3   Takacs Laszlo 2164 SVK
4   Nayhebaver Martin 2124 SVK
    Mraz Ondrej 2063 SVK
         
         
11 Georgia Rtg-Ø:2147
Bo.   Name IRtg FED
1   Beradze Irakli 2331 GEO
2   Sibashvili Giorgi 2073 GEO
3   Kumsiashvili Nikoloz 2097 GEO
4   Khomeriki Nino 2030 GEO
    Shamatava Ana 2086 GEO
         
         
12 Czech Republic Rtg-Ø:2120
Bo.   Name IRtg FED
1   Melzer Patrik 2108 CZE
2   Mikes Jan 2125 CZE
3   Szotkowski Jakub 2109 CZE
4   Haman Jakub 2137 CZE
    Dobes Vojtech 2060 CZE
         
         
13 Turkey-Red Rtg-Ø:2119
Bo.   Name IRtg FED
1 CM Koksal Ege 2198 TUR
2   Yurtseven Melih 2126 TUR
3   Arat Ufuk Sezen 2124 TUR
4 CM Yuksel Atilla Koksal 2028 TUR
    Dedebas Emre Emin 1841 TUR
         
         
14 Greece Rtg-Ø:2107
Bo.   Name IRtg FED
1   Naoum Spyridon 2146 GRE
2   Theodorou Nikolas 2129 GRE
3   Papasimakopoulos Alexandros 2126 GRE
4   Ladopoulos Dimitrios 2027 GRE
    Kalogridakis Georgios 2017 GRE
         
         
15 Kazakhstan Rtg-Ø:2082
Bo.   Name IRtg FED
1   Akhmetov Ayan 2252 KAZ
2   Saiyn Zhanat 2188 KAZ
3   Serikbay Chingiz 2017 KAZ
4   Tilessov Danat 1871 KAZ
    Mukhit Aisezym   KAZ
         
         
16 Peru Rtg-Ø:2073
         
Bo.   Name IRtg FED
1 FM Cuellar Diego 2273 PER
2 FM Principe Alexander 2228 PER
3 WFM Paredes Bustamante Paula 1893 PER
4 WFM Felix Vega Aurora Edith 1896 PER
         
         
17 Slovakia-Team B Rtg-Ø:2029
Bo.   Name IRtg FED
1   Pechac Jergus 2081 SVK
2   Sosovicka Matej 2040 SVK
3   Haring Viktor 2049 SVK
4   Spacek Oliver 1945 SVK
         
         
18 England Rtg-Ø:1996
Bo.   Name IRtg FED
1   Harvey Marcus R 2134 ENG
2   Hackner Oskar A 2032 ENG
3   Zhang Roy Yinian 1861 ENG
4   Hoare Amy B 1958 ENG
    Noel Daniel   ENG
         
         
19 Moldova Rtg-Ø:1994
Bo.   Name IRtg FED
1   Iovcov Valerii 2191 MDA
2   Abramciuc Marius 1990 MDA
3   Gorbanovsky Oleg 1968 MDA
4   Cazacu Gabriela 1827 MDA
    Cibotaru Alexandr 1371 MDA
         
         
20 Australia-Team C Rtg-Ø:1895
Bo.   Name IRtg FED
1   Chau Bernard 1985 AUS
2   Perera Pasan 1956 AUS
3 WFM Setiabudi Megan 1801 AUS
4   Puccini Jack 1839 AUS
    Gu Shirley   AUS
         
         
21 Turkey-Istanbul Rtg-Ø:1895
Bo.   Name IRtg FED
1   Gundogan Cem 2012 TUR
2   Yaran Siar 1904 TUR
3   Can Melih Kaan 1884 TUR
4   Eren Ataberk 1780 TUR
    Ozgur Tibet Kagan 1653 TUR
         
         
22 Turkey-White Rtg-Ø:1889
Bo.   Name IRtg FED
1   Guven Baris 2015 TUR
2 CM Ozen Bahadir 1909 TUR
3   Benzetsel Ekim 1838 TUR
4   Temizkan Denizcan 1794 TUR
    Dogan Sevval 1659 TUR
         
         
23 Denmark Rtg-Ø:1872
Bo.   Name IRtg FED
1   Thybo Jesper Sondergaard 2006 DEN
2   Thogersen Rasmus 1885 DEN
3   Jensen Tobias Ilsoe 1812 DEN
4   Olsen Filip Boe 1621 DEN
    Moller Sophus Mechlenburg 1784 DEN
         
         
24 Singapore Rtg-Ø:1840
Bo.   Name IRtg FED
1   Iskandar Bin Abdullah 1985 SIN
2 CM Lim De Li Derek 1863 SIN
3   Lim De Dao Linson 1810 SIN
4   Low Zhen Yu Cyrus 1702 SIN
    Lee Qing Aun 1643 SIN
         
         
25 Australia-Team B Rtg-Ø:1832
Bo.   Name IRtg FED
1   Dale Ari 2184 AUS
2   Narenthran Savithri 1749 AUS
3   Simmonds Leteisha 1718 AUS
4   Mithran Mirakla 1675 AUS
         
         
26 Malaysia Rtg-Ø:1831
Bo.   Name IRtg FED
1   Cheong Jie Yao 1691 MAS
2   Lee Kah Meng Elgin 2000 MAS
3   Subramaniam Shreyas 1814 MAS
4   William Lee Kah Howe 1798 MAS
    Ding Tze How Dilwen 1710 MAS
         
         
27 Kyrgyzstan Rtg-Ø:1823
Bo.   Name IRtg FED
1   Taalaibekov Tagir 1849 KGZ
2   Nurlanov Zhakshylyk 1912 KGZ
3   Isaev Chingis 1892 KGZ
4   Kenenbaev Aidar 1639 KGZ
    Samudin Elina 1509 KGZ
         
         
28 United Arab Emirates Rtg-Ø:1796
Bo.   Name IRtg FED
1   Sultan Marshool 1756 UAE
2   Walid Anwar 1893 UAE
3   Abdulla Abdulwahab 1784 UAE
4   Hamdan Marshool 1749 UAE
    Mohamed Marshool 1617 UAE
         
         
29 Turkmenistan Rtg-Ø:1788
Bo.   Name IRtg FED
1   Nazarov Rustem 2108 TKM
2   Kakabayaev Mergen   TKM
3   Atabayev Saparmyrat 2106 TKM
4   Meredow Shanepes 1939 TKM
    Dovletov Hajugurban   TKM
         
         
30 Bulgaria Rtg-Ø:1772
Bo.   Name IRtg FED
1   Petrov Vladimir Sergeev 1991 BUL
2   Petrov Martin 1901 BUL
3   Hristov Kaloyan 1680 BUL
4   Donchev Teodor 1517 BUL
    Metodiev Ilian   BUL
         
         
31 South Africa-Team-B Rtg-Ø:1764
Bo.   Name IRtg FED
1   Van De Venter Waldo 1914 RSA
2 FM Crismann Alessandro Claudio 1766 RSA
3   Koekemoer Bernard 1765 RSA
4   Moharir Sandip   RSA
    De La Rey Sean-Luc 1611 RSA
         
         
32 Turkey-Turkuaz Rtg-Ø:1756
Bo.   Name IRtg FED
1   Gokerkan Cem Kaan 1845 TUR
2   Yaver Faik Emre 1782 TUR
3   Erdem Atakan 1756 TUR
4   Kucuk Omer Yasir 1635 TUR
    Tan Cenker Eren 1639 TUR
         
         
33 Turkey-Red Girls Rtg-Ø:1708
Bo.   Name IRtg FED
1   Keskin Suara 1751 TUR
2   Yigit Aleyna 1714 TUR
3   Aksoy Ayca 1696 TUR
4   Gundogan Sinem Cagla 1669 TUR
    Ayazmali Gizem 1612 TUR
         
         
34 South Africa-Team-A Rtg-Ø:1686
Bo.   Name IRtg FED
1   Pon Matt 1832 RSA
2   Bezuidenhout Roland 1942 RSA
3   De Abreu Roberto N 1970 RSA
4   Darling Simeon C.   RSA
         
         
35 Iraq Rtg-Ø:1602
Bo.   Name IRtg FED
1   Moazaz Dhahir Habeeb 1702 IRQ
2   Noori Sabah 1847 IRQ
3   Hussein Abbas   IRQ
4   Rabeea Sabah Nori 1860 IRQ
    Shkar Hamid Abdullah   IRQ
         
         
36 Turkey-White Girls Rtg-Ø:1505
Bo.   Name IRtg FED
1   Mutlu Beste 1646 TUR
2   Kargaci Humeyra 1514 TUR
3   Ayan Bengu Sena 1475 TUR
4   Ozbay Ece 1383 TUR
    Yildiz Gunes   TUR
         
         
37 Scotland Rtg-Ø:1382
Bo.   Name IRtg FED
1   Mcdonald Ian 1869 SCO
2   Abdulla Murad   SCO
3   Mccusker Andrew 1659 SCO
4   Deary Daniel   SCO
    Roy Zak   SCO
         
         
38 Lebanon Rtg-Ø:1238
Bo.   Name IRtg FED
1 FM Chahrour Ibrahim 1953 LIB
2   Najarian Nareg   LIB
3   Hamad Mohammad   LIB
4   Khairallah Ralph   LIB
    Mouwakdie Mathieu   LIB
         
         
39 Libya Rtg-Ø:1187
Bo.   Name IRtg FED
1   Shalghum Mustafa   LBA
2   Alarabi Abdelalim   LBA
3   Fellah Mohamed   LBA
4   Al Sori Mohamed 1749 LBA
    Zwayed Mohamed   LBA
         
         
40 Sweden Rtg-Ø:1131
Bo.   Name IRtg FED
1   Paltzer Brandy   SWE
2   Andreasson Linn   SWE
3   Weinman Rina 1525 SWE
4   Kraemer Ina   SWE
    Paltzer Triina   SWE
.
Turkish Chess Federation © 2012