English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll

  Save as Excel
WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD - 2012
 
Organizer(s) : FIDE, TURKISH CHESS FEDERATION
Tournament Director : Oguz Taymaz
Chiefarbiter : FA Ulas Demirci
Arbiter : NA Hasan Unlu      
Town : ─░stanbul / TURKIYE
Date : 2012/08/29 To 2012/09/05
 
Round 2 on 2012/08/30 at 10:00
 
2.1 9 Lithuania 1½ - 2½ 1 Russia
1   Laurusas Tomas 2402 1 : 0 IM Eliseev Urii 2480
2   Stremavicius Titas 2195 ½ : ½ FM Chigaev Maksim 2462
3   Vanagas Tadas 2067 0 : 1   Sanzhaev Darsen 2335
4   Brazdzionis Andrius 1919 0 : 1   Vavulin Maksim 2292
2.2 14 Greece 1½ - 2½ 5 Australia-Team A
1   Naoum Spyridon 2146 ½ : ½ FM Cheng Bobby 2358
2   Theodorou Nikolas 2129 0 : 1   Tan Justin 2221
3   Papasimakopoulos Alexandros 2126 1 : 0   Liu Yi 2188
4   Kalogridakis Georgios 2017 0 : 1   Chen Pengyu 2129
2.3 6 Armenia 2 - 2 13 Turkey-Red
1   Harutyunian Tigran K. 2308 1 : 0 CM Koksal Ege 2198
2   Petrosyan Manuel 2286 0 : 1   Yurtseven Melih 2126
3   Torosyan Norayr 2188 1 : 0   Arat Ufuk Sezen 2124
4   Kanjaryan Vladimir 2091 0 : 1 CM Yuksel Atilla Koksal 2028
2.4 16 Peru ½ - 3½ 7 Poland
1 FM Cuellar Diego 2273 0 : 1   Nasuta Grzegorz 2275
2 FM Principe Alexander 2228 0 : 1   Gajek Radoslaw 2200
3 WFM Paredes Bustamante Paula 1893 ½ : ½   Nowicki Bartosz 2158
4 WFM Felix Vega Aurora Edith 1896 0 : 1   Cukrowski Filip 2154
2.5 8 Azerbaijan 2 - 2 15 Kazakhstan
1 FM Izzat Kanan 2326 0 : 1   Akhmetov Ayan 2252
2   Sadikhov Ulvi 2171 ½ : ½   Saiyn Zhanat 2188
3   Pirverdiyev Agil 2179 1 : 0   Serikbay Chingiz 2017
4   Bayramov Elvin 1986 ½ : ½   Tilessov Danat 1871
2.6 18 England 0 - 4 3 India
1   Harvey Marcus R 2134 0 : 1   Narayanan Sunilduth Lyna 2328
2   Hackner Oskar A 2032 0 : 1 FM Das Sayantan 2305
3   Zhang Roy Yinian 1861 0 : 1 FM Gagare Shardul 2287
4   Hoare Amy B 1958 0 : 1   Akash Pc Iyer 2182
2.7 4 Serbia 3 - 1 19 Moldova
1 FM Cabarkapa Novak 2282 1 : 0   Iovcov Valerii 2191
2   Radovanovic Nikola 2184 0 : 1   Abramciuc Marius 1990
3   Vucinic Gojko 2237 1 : 0   Gorbanovsky Oleg 1968
4 FM Dimic Pavle 2155 1 : 0   Cazacu Gabriela 1827
2.8 2 Iran 3½ - ½ 11 Georgia
1 FM Javanbakht Nima 2385 ½ : ½   Beradze Irakli 2331
2 FM Kowsarinia Amir 2319 1 : 0   Sibashvili Giorgi 2073
3   Bolourchifard Farzad 2229 1 : 0   Kumsiashvili Nikoloz 2097
4   Mousavi Seyed Khalil 2224 1 : 0   Khomeriki Nino 2030
2.9 12 Czech Republic 1½ - 2½ 10 Slovakia-Team A
1   Melzer Patrik 2108 0 : 1   Repka Christopher 2218
2   Mikes Jan 2125 ½ : ½   Dolnak Michal 2141
3   Szotkowski Jakub 2109 1 : 0   Takacs Laszlo 2164
4   Dobes Vojtech 2060 0 : 1   Nayhebaver Martin 2124
2.10 37 Scotland 2½ - 1½ 40 Sweden
1   Mcdonald Ian 1869 1 : 0   Paltzer Brandy  
2   Abdulla Murad   ½ : ½   Andreasson Linn  
3   Mccusker Andrew 1659 1 : 0   Weinman Rina 1525
4   Roy Zak   0 : 1   Kraemer Ina  
2.11 29 Turkmenistan 2 - 2 17 Slovakia-Team B
1   Nazarov Rustem 2108 0 : 1   Pechac Jergus 2081
2   Kakabayaev Mergen   1 : 0   Sosovicka Matej 2040
3   Atabayev Saparmyrat 2106 1 : 0   Haring Viktor 2049
4   Meredow Shanepes 1939 0 : 1   Spacek Oliver 1945
2.12 31 South Africa-Team-B ½ - 3½ 21 Turkey-Istanbul
1   Van De Venter Waldo 1914 ½ : ½   Gundogan Cem 2012
2 FM Crismann Alessandro Claudio 1766 0 : 1   Yaran Siar 1904
3   Koekemoer Bernard 1765 0 : 1   Can Melih Kaan 1884
4   De La Rey Sean-Luc 1611 0 : 1   Ozgur Tibet Kagan 1653
2.13 22 Turkey-White 0 - 4 32 Turkey-Turkuaz
1   Guven Baris 2015 0 : 1   Gokerkan Cem Kaan 1845
2 CM Ozen Bahadir 1909 0 : 1   Yaver Faik Emre 1782
3   Benzetsel Ekim 1838 0 : 1   Erdem Atakan 1756
4   Dogan Sevval 1659 0 : 1   Tan Cenker Eren 1639
2.14 39 Libya ½ - 3½ 23 Denmark
1   Alarabi Abdelalim   0 : 1   Thybo Jesper Sondergaard 2006
2   Fellah Mohamed   0 : 1   Thogersen Rasmus 1885
3   Al Sori Mohamed 1749 ½ : ½   Jensen Tobias Ilsoe 1812
4   Zwayed Mohamed   0 : 1   Olsen Filip Boe 1621
2.15 20 Australia-Team C 2½ - 1½ 38 Lebanon
1   Chau Bernard 1985 ½ : ½ FM Chahrour Ibrahim 1953
2   Perera Pasan 1956 1 : 0   Najarian Nareg  
3 WFM Setiabudi Megan 1801 0 : 1   Hamad Mohammad  
4   Gu Shirley   1 : 0   Khairallah Ralph  
2.16 24 Singapore 1½ - 2½ 34 South Africa-Team-A
1   Iskandar Bin Abdullah 1985 ½ : ½   Pon Matt 1832
2   Lim De Dao Linson 1810 0 : 1   Bezuidenhout Roland 1942
3   Low Zhen Yu Cyrus 1702 0 : 1   De Abreu Roberto N 1970
4   Lee Qing Aun 1643 1 : 0   Darling Simeon C.  
2.17 28 United Arab Emirates 1½ - 2½ 25 Australia-Team B
1   Sultan Marshool 1756 ½ : ½   Dale Ari 2184
2   Walid Anwar 1893 0 : 1   Narenthran Savithri 1749
3   Abdulla Abdulwahab 1784 0 : 1   Simmonds Leteisha 1718
4   Hamdan Marshool 1749 1 : 0   Mithran Mirakla 1675
2.18 26 Malaysia 3 - 1 36 Turkey-White Girls
1   Lee Kah Meng Elgin 2000 1 : 0   Mutlu Beste 1646
2   Subramaniam Shreyas 1814 0 : 1   Kargaci Humeyra 1514
3   William Lee Kah Howe 1798 1 : 0   Ayan Bengu Sena 1475
4   Ding Tze How Dilwen 1710 1 : 0   Yildiz Gunes  
2.19 33 Turkey-Red Girls 1½ - 2½ 27 Kyrgyzstan
1   Keskin Suara 1751 0 : 1   Taalaibekov Tagir 1849
2   Yigit Aleyna 1714 ½ : ½   Nurlanov Zhakshylyk 1912
3   Aksoy Ayca 1696 1 : 0   Isaev Chingis 1892
4   Ayazmali Gizem 1612 0 : 1   Kenenbaev Aidar 1639
.
Turkish Chess Federation © 2012