English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

Fide_Logo
tcf
gsb_en_ufak
Avrupa_Spor_Bakenti
tournamentposter_smll

  Save as Excel
WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD - 2012
 
Organizer(s) : FIDE, TURKISH CHESS FEDERATION
Tournament Director : Oguz Taymaz
Chiefarbiter : FA Ulas Demirci
Arbiter : NA Hasan Unlu      
Town : ─░stanbul / TURKIYE
Date : 2012/08/29 To 2012/09/05
 
Round 1 on 2012/08/29 at 16:30
               
1.1 1 Russia 4 - 0 20 Australia-Team C
1 IM Eliseev Urii 2480 1 : 0   Chau Bernard 1985
2 FM Chigaev Maksim 2462 1 : 0   Perera Pasan 1956
3 IM Artemiev Vladislav 2476 1 : 0 WFM Setiabudi Megan 1801
4   Sanzhaev Darsen 2335 1 : 0   Puccini Jack 1839
1.2 21 Turkey-Istanbul 1 - 3 2 Iran
1   Gundogan Cem 2012 1 : 0 FM Javanbakht Nima 2385
2   Yaran Siar 1904 0 : 1 FM Kowsarinia Amir 2319
3   Can Melih Kaan 1884 0 : 1   Bolourchifard Farzad 2229
4   Eren Ataberk 1780 0 : 1   Mousavi Seyed Khalil 2224
1.3 3 India 3½ - ½ 22 Turkey-White
1   Narayanan Sunilduth Lyna 2328 ½ : ½   Guven Baris 2015
2 FM Das Sayantan 2305 1 : 0 CM Ozen Bahadir 1909
3   Chaithanyaa K.G. 2112 1 : 0   Benzetsel Ekim 1838
4   Akash Pc Iyer 2182 1 : 0   Temizkan Denizcan 1794
1.4 23 Denmark ½ - 3½ 4 Serbia
1   Thybo Jesper Sondergaard 2006 ½ : ½ FM Cabarkapa Novak 2282
2   Thogersen Rasmus 1885 0 : 1   Kumic Filip 2230
3   Jensen Tobias Ilsoe 1812 0 : 1   Radovanovic Nikola 2184
4   Moller Sophus Mechlenburg 1784 0 : 1   Vucinic Gojko 2237
1.5 5 Australia-Team A 4 - 0 24 Singapore
1 FM Cheng Bobby 2358 1 : 0 CM Lim De Li Derek 1863
2   Tan Justin 2221 1 : 0   Lim De Dao Linson 1810
3   Matheson Laurence 2140 1 : 0   Low Zhen Yu Cyrus 1702
4   Chen Pengyu 2129 1 : 0   Lee Qing Aun 1643
1.6 25 Australia-Team B 0 - 4 6 Armenia
1   Dale Ari 2184 0 : 1   Harutyunian Tigran K. 2308
2   Narenthran Savithri 1749 0 : 1   Petrosyan Manuel 2286
3   Simmonds Leteisha 1718 0 : 1   Torosyan Norayr 2188
4   Mithran Mirakla 1675 0 : 1   Kanjaryan Vladimir 2091
1.7 7 Poland 4 - 0 26 Malaysia
1   Nasuta Grzegorz 2275 1 : 0   Cheong Jie Yao 1691
2   Gajek Radoslaw 2200 1 : 0   Lee Kah Meng Elgin 2000
3   Nowicki Bartosz 2158 1 : 0   Subramaniam Shreyas 1814
4   Cukrowski Filip 2154 1 : 0   William Lee Kah Howe 1798
1.8 27 Kyrgyzstan 0 - 4 8 Azerbaijan
1   Taalaibekov Tagir 1849 0 : 1 FM Izzat Kanan 2326
2   Nurlanov Zhakshylyk 1912 0 : 1   Nuri Murad 2097
3   Isaev Chingis 1892 0 : 1   Sadikhov Ulvi 2171
4   Kenenbaev Aidar 1639 0 : 1   Pirverdiyev Agil 2179
1.9 9 Lithuania 4 - 0 28 United Arab Emirates
1   Laurusas Tomas 2402 1 : 0   Sultan Marshool 1756
2   Stremavicius Titas 2195 1 : 0   Walid Anwar 1893
3   Vanagas Tadas 2067 1 : 0   Abdulla Abdulwahab 1784
4   Svitojus Zygimantas 2002 1 : 0   Hamdan Marshool 1749
1.10 29 Turkmenistan 1½ - 2½ 10 Slovakia-Team A
1   Nazarov Rustem 2108 0 : 1   Repka Christopher 2218
2   Kakabayaev Mergen   ½ : ½   Dolnak Michal 2141
3   Atabayev Saparmyrat 2106 1 : 0   Takacs Laszlo 2164
4   Meredow Shanepes 1939 0 : 1   Nayhebaver Martin 2124
1.11 11 Georgia 3 - 1 31 South Africa-Team-B
1   Beradze Irakli 2331 1 : 0   Van De Venter Waldo 1914
2   Sibashvili Giorgi 2073 0 : 1 FM Crismann Alessandro Claudio 1766
3   Kumsiashvili Nikoloz 2097 1 : 0   Koekemoer Bernard 1765
4   Khomeriki Nino 2030 1 : 0   Moharir Sandip  
1.12 32 Turkey-Turkuaz 1 - 3 12 Czech Republic
1   Gokerkan Cem Kaan 1845 0 : 1   Melzer Patrik 2108
2   Yaver Faik Emre 1782 0 : 1   Mikes Jan 2125
3   Erdem Atakan 1756 0 : 1   Szotkowski Jakub 2109
4   Kucuk Omer Yasir 1635 1 : 0   Haman Jakub 2137
1.13 13 Turkey-Red 4 - 0 33 Turkey-Red Girls
1 CM Koksal Ege 2198 1 : 0   Keskin Suara 1751
2   Yurtseven Melih 2126 1 : 0   Yigit Aleyna 1714
3   Arat Ufuk Sezen 2124 1 : 0   Aksoy Ayca 1696
4 CM Yuksel Atilla Koksal 2028 1 : 0   Gundogan Sinem Cagla 1669
1.14 34 South Africa-Team-A 0 - 4 14 Greece
1   Pon Matt 1832 0 : 1   Theodorou Nikolas 2129
2   Bezuidenhout Roland 1942 0 : 1   Papasimakopoulos Alexandros 2126
3   De Abreu Roberto N 1970 0 : 1   Ladopoulos Dimitrios 2027
4   Darling Simeon C.   0 : 1   Kalogridakis Georgios 2017
1.15 15 Kazakhstan 4 - 0 35 Iraq
1   Akhmetov Ayan 2252 1 : 0   Moazaz Dhahir Habeeb 1702
2   Saiyn Zhanat 2188 1 : 0   Noori Sabah 1847
3   Serikbay Chingiz 2017 1 : 0   Hussein Abbas  
4   Tilessov Danat 1871 1 : 0   Rabeea Sabah Nori 1860
1.16 36 Turkey-White Girls 0 - 4 16 Peru
1   Mutlu Beste 1646 0 : 1 FM Cuellar Diego 2273
2   Kargaci Humeyra 1514 0 : 1 FM Principe Alexander 2228
3   Ayan Bengu Sena 1475 0 : 1 WFM Paredes Bustamante Paula 1893
4   Ozbay Ece 1383 0 : 1 WFM Felix Vega Aurora Edith 1896
1.17 17 Slovakia-Team B 1½ - 2½ 37 Scotland
1   Pechac Jergus 2081 0 : 1   Mcdonald Ian 1869
2   Sosovicka Matej 2040 ½ : ½   Abdulla Murad  
3   Haring Viktor 2049 1 : 0   Mccusker Andrew 1659
4   Spacek Oliver 1945 0 : 1   Deary Daniel  
1.18 38 Lebanon ½ - 3½ 18 England
1 FM Chahrour Ibrahim 1953 ½ : ½   Harvey Marcus R 2134
2   Najarian Nareg   0 : 1   Hackner Oskar A 2032
3   Hamad Mohammad   0 : 1   Zhang Roy Yinian 1861
4   Khairallah Ralph   0 : 1   Noel Daniel  
1.19 19 Moldova 3½ - ½ 39 Libya
1   Iovcov Valerii 2191 1 : 0   Alarabi Abdelalim  
2   Abramciuc Marius 1990 1 : 0   Fellah Mohamed  
3   Gorbanovsky Oleg 1968 1 : 0   Al Sori Mohamed 1749
4   Cazacu Gabriela 1827 ½ : ½   Zwayed Mohamed  
               
               
               
.
Turkish Chess Federation © 2012